КЗ "БУРДІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ РОЗДІЛЬНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ"

 






Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Булінг

Організації та установи, до яких слід звернутися у випадку домашнього насильства:

  • До територіального органу поліції або за телефоном 102.
  • До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
  • До управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної    держадміністрацій.
  • До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.
  • До психолога,  класного керівника, вчителя, адміністрації школи тощо.
  • До близької людини.
  • На телефони «Гарячих ліній».

 

Безкоштовні телефонні «Гарячі лінії»:

Національна дитяча «гаряча лінія» Центру «Ла Страда-Україна»:

0-800-500-333 (для дзвінків з мобільного)

Дзвінки на лінію - безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з мобільних усіх операторів.

Консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи та соціальні працівники.

Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству (консультації юриста, психолога, соціального педагога):

116-123 (цілодобово та безкоштовно з мобільних телефонів),

0-800-500-225 та 116-111

Можна отримати інформацію про організації та установи, до яких слід звернутися у конкретній ситуації, про перелік документів, які необхідно підготувати для звернення, поради щодо правильного їх складання, підтримку психолога анонімно у телефонному режимі, консультації та рекомендації юристів щодо конкретної ситуації.

Омбудсмен з прав дитини в Україні Микола Миколайович Кулеба:

(044) 255-64-50

Єдиний телефонний номер системи надання безоплатної правової допомоги:

Зателефонувавши за номером 0 800213 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів), можна отримати такі послуги:

  • інформацію про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальній послуг та захисту прав людини, та установи, які опікуються відповідними питаннями;
  • безоплатну правову допомогу дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах;
  • правові консультації;
  • зв’язатися з усіма центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги; отримати інформацію про їх місцезнаходження, контактні номери телефонів, інші засоби зв’язку.
 

 

Насильство в школі є, нажаль, досить розповсюдженим в наш час. Дуже важливо щоб учні, їх батьки та вчителі були проінформовані про це негативне явище, як його виявити, як з ним боротися та, головне, як його уникнути.

   Образливі прізвиська, глузування, піддражнювання, стусани з боку одного або групи учнів щодо однокласника або однокласниці – є ознаками нездорових стосунків, які можуть привести до цькування – регулярного, повторюваного день у день знущання. Регулярне та цілеспрямоване нанесення фізичної й душевної шкоди стало об’єктом уваги науковців та педагогів, починаючи з 70-х років минулого століття, й отримало спеціальну назву – булінґ.

   Булінґ (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» – задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

   За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні, так чи інакше зазнавав булінґу в школі, потерпав від принижень і насміхань: 10% – регулярно (раз в тиждень і частіше); 55% – частково піддаються знущанню зі сторони однокласників; 26% – батьків вважають своїх дітей жертвами булінґу.

   Практично в кожному класі є учні, які стають об’єктами глузувань та знущань, а також агресори, які є ініціаторами булінґу.

   Найчастіше цькування ініціюють надмірно агресивні діти, які люблять домінувати, бути «головними». Принижуючи інших, вони підвищують власну значимість. Нерідко це відбувається через глибокі психологічні комплекси кривдників. Можливо вони самі переживали приниження або копіюють ті агресивні й образливі моделі поведінки, які є в їхніх сім’ях.

 

   Найчастіше жертвами булінґу стають діти, які мають:

 

 

   Форми та види булінґу

 

   Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, прагнуть принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінґу є:

 

 

   Види булінґу можна об’єднати в групи словесного (вербального), фізичного, соціального (емоційного) та електронного (кібербулінґ) знущання, які часто поєднуються для більш сильного впливу.

   70% знущання відбувається словесно: принизливі обзивання, глузування, жорстока критика, висміювання та ін. На жаль, кривдник часто залишається непоміченим та непокараним, однак образи не залишаються безслідними для «об’єкта» приниження.

   Фізичне насильство найбільш помітне, однак складає менше третини випадків булінґу (нанесення ударів, штовхання, підніжки, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та ін.).

   Найскладніше зовні помітити соціальне знущання – систематичне приниження почуття гідності потерпілого шляхом ігнорування, ізоляції, уникання, виключення.

   Сьогодні набирає обертів кібербулінґ. Це приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету. Діти реєструються в соціальних мережах, створюють сайти, де можуть вільно спілкуватися, ображаючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії, тощо.

 

   Наслідки шкільного насилля

 

   Жертви булінґу переживають важкі емоції – почуття приниження та сором, страх, розпач і злість. Булінґ вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:

 

 

   ВАЖЛИВО! Не залишайте цю ситуацію без уваги. Якщо дитина не вирішила її самостійно, зверніться до класного керівника, а в разі його/її неспроможності владнати ситуацію, до завуча або директора школи. Найкраще написати і зареєструвати офіційну заяву, адже керівництво навчального закладу несе особисту відповідальність за створення безпечного і комфортного середовища для кожної дитини.

   Якщо вчителі та адміністрація не вирішила проблему, не варто зволікати із написанням відповідної заяви до поліції.

 

   Що можуть зробити вчителі

 

   Вирішальна роль у боротьбі з булінґом у школі належить вчителям. Але впоратися з цією проблемою вони можуть тільки за підтримки керівництва школи, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій. Для успішної боротьби з насильством у школі:

   Всі члени шкільної спільноти повинні прийти до єдиної думки, що насильство, цькування, дискримінація за будь-якою ознакою, сексуальні домагання, і нетерпимість в школі є неприйнятними.

   Кожен повинен знати про те, в яких формах може проявлятися насильство і цькування і як від нього страждають люди. Вивчення прав людини і виховання в дусі миру повинно бути включено в шкільну програму.

   Спільно з учнями мають бути вироблені правила поведінки в класі, а потім загальношкільні правила. Правила повинні бути складені в позитивному ключі «як треба», а не як «не треба» поводитись. Правила мають бути зрозумілими, точними і короткими.

   Дисциплінарні заходи повинні мати виховний, а не каральний характер. Осуд, зауваження, догана мають бути спрямовані на вчинок учня і його можливі наслідки, а не на особистість порушника правил.

   Жоден випадок насильства або цькування і жодну скаргу не можна залишати без уваги. Учням важливо пояснити, що будь-які насильницькі дії, образливі слова є неприпустимими. Реакція має бути негайною (зупинити бійку, припинити знущання) та більш суворою при повторних випадках агресії.

   При аналізі ситуації необхідно розібратися в тому, що трапилося, вислухати обидві сторони, підтримати потерпілого і обов'язково поговорити з кривдником, щоб зрозуміти, чому він або вона так вчинили, що можна зробити, щоб таке не повторилося. До такої розмови варто залучити шкільного психолога.

   В залежності від тяжкості вчинку, можна пересадити учнів, запропонувати вибачитися, написати записку батькам або викликати їх, позбавити учня можливості брати участь у позакласному заході.

   Учням треба пояснити, що навіть пасивне спостереження за знущаннями і бійкою надихає кривдника продовжувати свої дії. Свідки події повинні захистити жертву насильства і за необхідності покликати на допомогу дорослих.

   Необхідно запровадити механізми повідомлення про випадки насильства, щоб учні не боялися цього робити. Ці механізми повинні забезпечувати учням підтримку і конфіденційність, бути тактовними.

   Для успішного попередження та протидії насильству необхідно проводити заняття з навчання навичкам ефективного спілкування та мирного розв’язання конфліктів.

 

Відповідальність, яка чекає на кривдника

 

   Адміністративна відповідальність. За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

 

 

   У разі вчинення особами віком від 16 до 18 років деяких адміністративних правопорушень (наприклад, дрібне викрадення чужого майна, стрільба з вогнепальної або пневматичної зброї, злісна непокора законному розпорядженню поліцейського, дрібне хуліганство), вони підлягають відповідальності на загальних підставах.

   Зокрема, за вчинення дрібного хуліганства особою віком від 16 до 18 років на неї може бути накладено одне із стягнень: штраф, громадські роботи, виправні роботи або адміністративний арешт.

   Якщо особа вчинила дрібне хуліганство у віці від 14 до 16 років до відповідальності у виді штрафу буде притягнуто її батьків.

   Кримінальна відповідальність, за загальним правилом настає з 16 років, але за окремі види злочинів, особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності і з 14 років (наприклад умисне вбивство, умисне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, крадіжку, грабіж, розбій, хуліганство).

 

У разі, якщо неповнолітній вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, щиро розкаявся та має бездоганну поведінку на момент постановлення вироку до нього можуть бути застосовані такі примусові заходи виховного характеру:

 

 

   В інших випадках неповнолітні відповідають за злочин на загальних підставах, у тому числі до них може бути застосовано такі види покарань: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк.

    • Фізичні вади – носять окуляри, погано чують, мають порушення рухового апарату фізично слабкі.
    • Особливості поведінки – замкнуті чи імпульсивні, невпевнені, тривожні.
    • Особливості зовнішності – руде волосся, веснянки, мають надмірну худорлявість чи повноту.
    • Недостатньо розвинені соціальні навички: часто не мають жодного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками.
    • Страх перед школою: неуспішність у навчанні часто формує у дітей негативне ставлення до школи, страх відвідування певних предметів, що сприймається оточуючими як підвищена тривожність, невпевненість, провокуючи агресію.
    • Відсутність досвіду життя в колективі (так звані «домашні» діти).
    • Деякі захворювання: заїкання, дислалія (порушення мовлення), дисграфія (порушення письма), дислексія (порушення читання).
    • Знижений рівень інтелекту, труднощі у навчанні.
    • Високий інтелект, обдарованість, видатні досягнення.
    • Словесні образи, глузування, обзивання, погрози.
    • Образливі жести або дії.
    • Залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити.
    • Ігнорування, відмова від спілкування, виключення з гри, бойкот.
    • Вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви.
    • Фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження).
    • Приниження за допомогою мобільних телефонів та Інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі в чатах і т.д.), розпускання чуток і пліток.
    • неадекватне сприйняття себе – занижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахисність;
    • негативне сприйняття однолітків – відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули в школі;
    • неадекватне сприйняття реальності – підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;
    • девіантну поведінку – схильність до правопорушень, суїцидальні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.
    1. Зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого.
    2. Попередження.
    3. Догана або сувора догана.
    4. Передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
    1. Застереження.
    2. Обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього.
    3. Передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання.
    4. Покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків.
    5. Направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.
  •  
  • Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в ЗО

    Процедура подання (з дотриманням конфіденційності) заяви про випадки булінгу (цькування)

    1. Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора навчального закладу про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

    2. На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок булінгу (цькування).

    3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.

    4. До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.

    5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

     

     

    • Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

    Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу

    1. Директор закладу має розглянути звернення у встановленому порядку.

    2. Директор закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.

    3. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то директор повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

    4. Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

    План

    заходів щодо запобігання та протидії булінгу ( цькуванню) в

    Бурдівській ЗОШ І-ІІІ ступенів на 2020 рік

     

    № п/п

    Назва заходу

    Цільова аудиторія

    Термін виконання

    Відповідальний

     Діагностичний етап

    1

    Діагностування рівня напруги, тривожності в учнівських колективах:

    –      спостереження за міжособис-тісною поведінкою здобувачів освіти;

    –      опитування (анкетування) учасників освітнього процесу;

    –      психологічні діагностики мікроклімату, згуртованості класних колективів та емоційних станів учнів;

    –      соціальне дослідження наявності референтних груп та відторгнених в колективах;

    –      визначення рівня тривоги та депресії учнів.

    Усі категорії учасників освітнього процесу

    Упродовж року

    Класні керівники, заступник директора з виховної роботи

     Інформаційно-профілактичні заходи

    1

    Обговорення питання протидії булінгу на загальношкільній батьківській конференції

    Батьки здобувачів освіти

    Березень

    Директор школи

    2

    Засідання методичного об’єднання класних керівників на тему «Протидія булінгу в учнівському колективі »

    Класні керівники

    Березень

    Заступник директора з ВР

    3

    Розробка пам’ятки «Маркери булінгу»

    Педагогіч-

    ний колектив

    Квітень

    Заступник директора з ВР

    4

    Складання порад «Як допомогти дітям упоратися з булінгом»

    1 – 11

    Упродовж року

    Заступник директора з ВР

    5

    Контроль стану попередження випадків  булінгу

    Нарада при директорі

    Травень

    Директор школи

    6

    Круглий стіл для педагогічного колективу «Безпечна школа. Маски булінгу»

    Педагогічний колектив

    Травень

    Заступник директора з ВР

    7

    Вивчення законодавчих документів, практик протидії цькуванню

    Педагогічний колектив

    Упродовж року

    Заступник директора з ВР

     Формування навичок дружніх стосунків здобувачів освіти

    1

    Проведення ранкових зустрічей  з метою формування навичок дружніх стосунків

    1-4

    Упродовж року

    Класоводи

    2

    Створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході годин спілкування, тренінгових занять

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники та класоводи

    3

    Робота відеозалу . Перегляд кінострічок відповідної спрямованості

    5 – 11

    Упродовж року

    Учитель інформатики

     

    4

    Засідання дискусійного клубу старшокласників «Як довіряти й бути вдячним»

    9-11

    Вересень

    Заступник директора з ВР

    5

    Відпрацювання теми особистої гідності в ході вивчення літературних творі, на уроках історії

    1-11

    Упродовж року

    Класоводи, учителі літератури, історії

    6

    Проведення заходів в рамках тематичного тижня «Тиждень дитячих мрій та добрих справ» ( пришкільний табір з денним перебуванням дітей)

    1-11

    Червень

    Класні керівники та класоводи, директор табору

    7

    Проведення заходів в рамках тематичного тижня «Сильні духом»

    1-11

    Жовтень

    Заступник директора з ВР

    8

    Проект «Зупиніться! Моя історія про булінг і кібергбулінг»

    5-8

    Листопад

    Заступник директора з ВР, класні керівники

     Психологічний супровід

    1

    Діагностика стану психологічного клімату класу

    1-11

    Упродовж року

    Психолог

    2

    Спостереження під час навчального процесу, позаурочний час

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники

    3

    Консультаційна робота з учасниками освітнього процесу

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники, психолог

    4

    Профілактично-просвітницька, корекційно-розвивальна робота з учасниками освітнього процесу

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники, психолог

    Робота з батьками

    1

    Тематичні батьківські збори «Протидія цькуванню в учнівському колективі»

     

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники

    2

    Поради батькам щодо зменшення ризиків булінгу та кібербулінгу для своєї дитини

    1-11

    Упродовж року

    Класні керівники, психолог

    3

    Тренінг «Як навчити дітей безпеці в Інтернеті»

    За запитом

    Грудень

    Заступник директора з ВР